DOLAR 17,9510
EURO 18,3328
ALTIN 1.029,14
BIST 2.795,71
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 37°C
Açık
Şanlıurfa
37°C
Açık
Sal 37°C
Çar 38°C
Per 39°C
Cum 39°C
 


 

   


 

  


 

  


 

 
 


 

   


 

  


 

  


 

 

Saadetli Kadınlardan İntihar ve Şiddet Açıklaması!

Saadetli Kadınlardan İntihar ve Şiddet Açıklaması!
02.07.2021
469
A+
A-

Saadet Partisi Şanlıurfa Kadın Kolları Başkanı Büşra Men, yaptığı açıklamada, “İntihar ve kadına şiddet olaylarının temel sebebine değinecek olursak ekonomik sıkıntılar, buna bağlı olarak psikolojik bunalımlar ve insanımızın geçim derdidir. İktidar ise dertlere derman olamamaktadır” dedi.

Saadet Partisi Şanlıurfa Kadın Kolları tarafından, kentte son dönemlerde artan intiharlar, aile içi şiddet ve anlaşmazlıklara ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamayı yapan Saadet Partisi Şanlıurfa Kadın Kolları Başkanı Büşra Men, iktidara yüklenerek intihar, aile içi şiddet ve anlaşmazlıkların arttığını savundu.

‘DERTLERE DERMAN OLAMAMAKTADIR’

Çözüm adına harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden Büşra Men, şunları söyledi:

“Biz Saadet Partisi Şanlıurfa Kadın Kolları olarak insanımızın ülkemizin ve Şanlıurfa’mızın sorunlarını konuşuyor ve bunların çözüm yollarını gösteriyoruz. Son zamanlarda Şanlıurfa’mızda her geçen gün sayıları artan intihar vakaları, aile içi şiddet ve anlaşmazlıklar bizleri derinden üzmektedir. Bizler şehrimizin sorunlarını, problemlerini çözmeyi kendimize hedef olarak görmekteyiz. İntihar ve kadına şiddet olaylarının temel sebebine değinecek olursak ekonomik sıkıntılar, buna bağlı olarak psikolojik bunalımlar ve insanımızın geçim derdidir. İktidar ise dertlere derman olamamaktadır.

Ekonomik ve sosyal sorunlardan kaynaklanan toplumsal bir bunalıma dönüşen aile yapısındaki bozulmaların en önemli sebeplerinden birisi de toplumun her kademesindeki maddi ve manevi kalkınmanın özdeş bir anlayışla yürütülememesidir. Ekonomik ve sosyal sorunların yetersizlik ve çelişkilerle besleyip büyüttüğü aile huzursuzlukları, yalnız kalan yaşlılar ve çocuklar, aile bölünmeleri her ne kadar özel görünse de aslında toplumsal çözülmelerin açık tezahürleridir. Bütün bunlar ehliyet ve liyakatin esas alınmadığı bir yönetim anlayışının doğal sonucudur.

Bizler vatandaşımızın derdi ile dertlenmeyi inancımız gereği önemsiyoruz. İktidar yanlış politikalarında ısrarcı olarak ekonomiyi çıkmaza sokmuş ve insanımızı geçim sıkıntısına maruz bırakmıştır. Bugün şehrimizde siftah yapmadan dükkân kapatan pandemiden dolayı iflas eden yüzlerce esnafımız var. Geçim sıkıntısı bunalımı ile intihar edenler var. Ve özellikte bu vakaların yaş aralığının gençlerde olması da en vahimidir. Gençlerimizi intihara sürükleyen bütün sebepleri tespit edip çözüm sunmak bizlerin görevidir. Saadet Partisi olarak bizler daima kadınlarımızın, gençlerimizin, esnafımızın, çiftçimizin, mevsimsel işçilerimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.”

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerilerini de aktaran Men, şu ifadelere yer verdi:

“Buna bağlı olarak çözüm önerilerimizi şu şekilde sıralıyoruz:

1- Önce ahlak ve maneviyat düsturu ile devletin ve toplumun tüm katmanlarını kapsayan topyekûn bir manevi kalkınma programı hazırlanması gerekmektedir.

2-Tüm Siyasi Parti ve STK işbirliği içinde şiddet ve intiharları durdurma komisyonu kurulmalı ve çözüm önerileri kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

3-Toplumun bütün kesimlerinde görülen şiddetin toplumsal bir sorun olarak ele alınması ve etkin bir şekilde mücadele ile sadece hukuki değil bir zihniyet dönüşümüne katkı sağlayacak çok yönlü lara ağırlık verilerek mücadele edilmesi

4- Kültürel olarak aile yapısı her ne kadar fertler tarafından korunmaya çalışılsa da ekonomik sıkıntılar aileyi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle öncelikle işsizlik ortada kaldırılarak toplumda refah seviyesi yükseltilmeli, ekonomik ve sosyal sebeplerden kaynaklanan sorunlar en aza indirilmedir.

5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı politik kadın yaklaşımlarından ziyade merhamet ve adalet ekseninde aileyi koruyucu politikalar üretmelidir.

6- Aile içi ve kadına yönelik şiddet ile kadın cinayetleri ülkemizde toplumsal yapıyı yaralayan, sakatlayan çok katmanlı sorun alanlarına dönüşmüştür. Kadına hakkı teslim edilmeli hem aile içinde hem de toplumsal yaşamın her alanında kadının karşısına çıkan bütün sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.

7- Her semtte bulunan sağlık merkezleri içinde mağdurenin rahatlıkla başvurabileceği tüm prosedürün kadın doktor, psikolog ve polis tarafından tamamlanacağı kurumsal yapı oluşturulmalıdır.”

Kaynak Urfa Pusula

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.